Jeszcze niedawno w medycynie panowało przekonanie, że pacjent, który przebył operację, to pacjent, który powinien jak najwięcej czasu spędzać w łóżku. Dochodziło nawet do tego, że kobiety, które miały za sobą poród siłami natury zmuszane były do spędzania w łóżku pierwszych dni po porodzie.

Jak najszybsze rozpoczęcie rehabilitacji.

W dzisiejszych czasach wiele badań dowiodło, że nie było to właściwe podejście. Większość szpitali podejmuje wręcz przeciwne działania – pacjent po każdym, nawet najbardziej poważnym zabiegu zachęcany jest do jak najszybszego rozpoczęcia aktywności fizycznej. Oczywiście na samym początku polegać ona będzie na siadaniu o własnych siłach lub przy pomocy wyciągu, jednakże coraz częściej widuje się pacjentów, którzy w drugiej lub w trzeciej dobie po operacji kardiochirurgicznej stawiają już pierwsze kroki po oddziale. Jest to postępowanie jak najbardziej właściwe, a oto kilka argumentów potwierdzających tę tezę.

Przede wszystkim, ruszając się, podwyższamy tempo naszego metabolizmu. Ma to bardzo pozytywne efekty. W pierwszej kolejności szybszy metabolizm to szybsze pozbycie się z naszego organizmu wszystkich substancji, które używane były podczas operacji – czyli substancji znieczulających oraz usypiających, których nieprzyjemne skutki uboczne mogą być odczuwane nawet w ciągu kilku dni po operacji. Zwiększając stopniowo naszą aktywność fizyczną przyspieszamy proces usuwania ich z organizmu.

Ryzyko związane z przeprowadzaną operacją.

Dodatkowo, pionizacja oraz szybka rehabilitacja pacjenta zmniejsza ryzyko choroby zakrzepowo – zatorowej, która jeszcze niedawno była prawdziwym utrapieniem na oddziałach pooperacyjnych. Bardzo często zapadały na nią nawet młode kobiety, które na przykład przebyły poród metodą cesarskiego cięcia i były unieruchomione w łóżku przez kilka lub kilkanaście dni.

Jak najszybsza rehabilitacja pacjenta zapobiega również powstawaniu odleżyn. Co prawda do ich pojawienia się potrzebne jest dłuższe, pełne unieruchomienie, jednak w przypadku pacjentów starszych, którym nie kazano się ruszać, można było zaobserwować ich pojawianie się nawet w ciągu kilku dób po operacji.