Jeżeli przebyłeś lub przebyłaś właśnie zabieg operacyjny, to logiczne wydaje się, że twój organizm powinien teraz przede wszystkim odpoczywać. Bądź co bądź każdy zabieg jest ingerencją w jego naturalne środowisko i po nim nasze ciało wymaga czasu na regenerację oraz przywracanie równowagi wewnętrznej. Jeżeli zależy nam na jak najszybszym powrocie do dobrej formy, pamiętajmy o stosowaniu odpowiedniej diety – przy czym najczęściej dieta serwowana w polskich szpitalach odbiega bardzo daleko od zasad, których powinniśmy się trzymać w przypadku pacjentów pooperacyjnych. Poniżej podamy zasady diety pooperacyjnej.

zasady diety pooperacyjnej

Oto kilka wskazówek, jak powinny odżywiać się osoby po operacjach.

Przede wszystkim ich dieta powinna być lekkostrawna. Serwując osobom po zabiegach operacyjnych ciężkie potrawy, smażone w głębokim tłuszczu, sprawiamy, że ich organizm cała swoją energię pożytkuje na próby strawienia takich posiłków, nie koncentrując się jednocześnie na próbach gojenia ran oraz przywracania homeostazy wewnętrznej. Dlatego wszelkiego rodzaju mięso i ryby, które znajdują się w diecie pacjenta pooperacyjnego powinny być przygotowywane na parze. Szczególnie polecane jest tutaj mięso drobiowe oraz ryby, a także chude mięso wołowe. Możemy również takie potrawy przygotowywać w piekarniku, jeżeli pacjentowi smakują bardziej niż gotowane. Zadbajmy przede wszystkim o to, aby unikać smażenia.

Dieta pacjenta pooperacyjnego powinna być również bogata w warzywa, ponieważ zawierają one wiele witamin i mają działanie wzmacniające organizm. Przygotowywanie ich na parze jest doskonałym pomysłem. Należy jednak unikać warzyw strączkowych oraz kapusty, ponieważ mogą one wywoływać wzdęcia, niepożądane w przypadku pacjentów po zabiegach operacyjnych.

Należy pamiętać o tym, by pacjenci spożywali mniejsze porcje posiłków – nie jest zalecane przejadanie się, a tym bardziej spożywanie dużej ilości posiłków przed snem. Lepiej wprowadzić zasadę, że jemy 5 – 6 posiłków dziennie, ale są to porcje mniejsze, przy czym ostatni posiłek spożywamy maksymalnie 2 godziny przed snem.

Tak skonstruowane menu spowoduje, iż szybciej powrócimy do pełnej sprawności.