Artroskopia – cóż to takiego?

Artroskopia – cóż to takiego?

Uszkodzenia stawów, a w szczególności stawu kolanowego zdarzają się bardzo często. Wbrew pozorom nie dotyczą one tylko sportowców. Zarówno osoby starsze, jak i osoby, które po prostu pechowo stąpnęły, bądź potknęły się, mogą dostąpić urazu stawu kolanowego. Zazwyczaj jego ból jest tak dotkliwy, że udajemy się z nim do lekarza, który najczęściej proponuje nam wykonanie badania o nazwie artroskopia. Przedstawiamy dziś najpotrzebniejsze informacje dotyczące tego zabiegu.

Czym tak właściwie jest artroskopia?

Jest to zabieg chirurgiczny, który jednak wykonuje się z minimalną inwazyjnością. Umożliwia on obejrzenie stawu, najczęściej stawu kolanowego, od środka, w celu oceny uszkodzeń, które w nim nastąpiły.

Kiedy wykonywana jest artroskopia?

Jak wspomnieliśmy już wyżej, najczęstszym wskazaniem do wykonania tego badania są urazy, takie jak zwichnięcie stawu, naderwanie jednego z więzadeł czy też uszkodzenie łąkotki.

Czy zabieg wymaga znieczulenia?

Tak, jednak jest to znieczulenie miejscowe. Odbywa się on w sterylnych warunkach na sali operacyjnej, jednakże pacjent w większości przypadków jest przytomny i może oglądać przebieg zabiegu na specjalnym monitorze.

Czy artroskopia pozostawia po sobie blizny?

Nie. Najczęściej po wykonaniu badania pozostają dwie blizny, których długość nie przekracza 5 mm. Zazwyczaj już po niedługim czasie blizny stają się bardzo mało widoczne.

Jak długo jest zabieg?

Zazwyczaj artroskopia przeprowadzana jest w ciągu kilkudziesięciu minut. Oczywiście zależy to jednak od budowy anatomicznej pacjenta, zdolności lekarza oraz dokładności, z którą chce on obejrzeć nasz staw.

Czy po artroskopii mogą pojawić się powikłania?

Każdy zabieg ingerujący w ciągłość naszych tkanek wiąże się z pewnym ryzykiem powikłań, jednakże tutaj ryzyko jest niewielkie i w znacznym stopniu zależy od zdolności lekarza wykonującego badanie. Po badaniu może wystąpić krwiak kolana, zakażenie oraz ewentualna zakrzepica żylna.

Ile trwa rehabilitacja po artroskopii?

Około 3 – 4 tygodni, jednak pacjent do pracy (oczywiście mowa tu o pracy biurowej) wraca po około 1 -2 tygodniach.

Jak przygotować się do operacji?

Jak przygotować się do operacji?

Każda operacja, bez znaczenia, czy jest ona wykonywana w trybie planowym czy też nagłym wiąże się dla nas z dużym stresem. Nawet jeżeli słyszymy od lekarza zapewnienia o tym, że procent tego typu zabiegów, które kończyły się niepomyślnie jest wręcz pomijalny, zaś sam lekarz przeprowadził więcej takich operacji niż jest w stanie zliczyć, to zawsze odczuwamy pewien niepokój.

Z pewnością zdarzało nam się również spotkać „przyjazne” dusze, które próbowały pokrzepić nas opowieściami o ciotce, kuzynce czy wujku znajomej, którzy też poszli na operację do szpitala i wydostali się z niego nogami do przodu. Aby zatem stres, który będziemy odczuwać w samym szpitalu był jak najmniejszy warto zadbać o swoje odpowiednie przygotowanie do pobytu w tej placówce, tak, byśmy później nie musieli martwić się, że coś pominęliśmy.

Przede wszystkim, porozmawiajmy o warunkach panujących w danym szpitalu z kompetentną osobą. Czy należy przynieść tam własne sztućce? Jak wygląda kwestia posiłków w szpitalu – czy ich jakość jest wystarczająca, czy jednak warto poprosić kogoś bliskiego o przywożenie nam delikatnych obiadów domowej roboty? Warto również dowiedzieć się, w jakich godzinach odbywają się przyjęcia oraz wypisy ze szpitala, tak, by bliska osoba, która będzie nas odbierać ze szpitala samochodem, mogła zorganizować sobie czas i byśmy nie musieli martwić się, że nie będziemy mieli jak wrócić do domu.

Po drugie, pamiętajmy, że czas w szpitalu to w większości czas spędzony na bezczynnym leżeniu w łóżku. Warto wziąć zatem ze sobą lekturę, krzyżówki bądź laptopa (koniecznie ze słuchawkami), na którym będziemy mogli oglądać ulubiony serial. Im więcej wolnego czasu będziemy mieli przed operacją, tym większe pole do popisu będzie miała nasza wyobraźnia – zadbajmy o to, by tego uniknąć.

Po trzecie, zabierzmy z domu wszystkie wyniki badań, które mieliśmy robione w ciągu ostatnich kilku lat. Istnieje szansa, że dzięki nim lekarze szybciej będą mogli dopuścić nas do zabiegu operacyjnego, bez konieczności wykonywania badań ponownie.

Badania… Róbmy je, póki nie jest za późno.

Badania… Róbmy je, póki nie jest za późno.

Regularne wizyty kontrolne u lekarzy oraz dbałość o to, by nie ignorować żadnych objawów to podstawa wychwycenia różnego rodzaju schorzeń tak wcześnie, jak to tylko możliwe. Oczywiście zdajemy sobie sprawę z tego, że większość naszego społeczeństwa w dzisiejszych czasach jest tak bardzo zabiegana, że ostatnie, co przychodzi jej do głowy w trakcie wolnego dnia jest stanie w niekończących się kolejkach przed gabinetem lekarza pierwszego kontaktu, a co dopiero przed gabinetem lekarza specjalisty.

operacja haluksza

__ Wizyta u lekarza __

Próba pogodzenia nauki lub studiów z pracą lub też dwóch miejsc pracy ze sobą, przy jednoczesnych staraniach, aby nie zaniedbać najbliższych, to twardy orzech do zgryzienia. Pamiętajmy jednak, że przynajmniej raz na jakiś czas musimy zająć się swoim organizmem, choćby tylko po to, żeby upewnić się, że ciągle jest w jak najlepszym stanie.

Co musi się stać, żebyśmy udali się do lekarza?

Oczywiście są objawy, których po prostu nie da się zbagatelizować i kiedy tylko się pojawią, to większość osób rzuca wszystko, co obecnie robi i udaje się na wizytę do lekarza. Są to na przykład haluksy, których pojawienia się nie sposób nie zauważyć. Kiedy chodzenie staje się coraz trudniejsze, a w zwykłym sklepie obuwniczym nie sposób znaleźć ani jednej pary butów, która pasowałaby na nasze stopy, najczęściej decydujemy się na jedyne możliwe rozwiązanie, jakim jest operacja haluksa. Ta właśnie operacja stopy, mimo że wymaga długotrwałej rehabilitacji, pomoże nam wrócić do normalnego stylu życia. Jednak są objawy mniej oczywiste, które często ignorujemy, na przykład ból kręgosłupa, który nie ustępuje po lekach przeciwbólowych. Może on wiązać się z koniecznością zastosowania leczenia operacyjnego.

Najważniejsze – nie lekceważmy pierwszych objawów.

Operacja kręgosłupa nigdy nie jest prosta, dlatego warto, abyśmy udali się do lekarza, kiedy tylko zauważymy pierwsze niepokojące nas objawy. Oczywiście część z nas będzie miała tyle szczęścia, że do lekarza uda się dopiero kiedy będzie potrzebna im endoproteza kolana lub biodra. Wystarczy wówczas wykonać kontrolne badanie, jakim jest artroskopia kolan i kłaść się na stół operacyjny.

 

Strona główna

Nie zapominajmy o badaniach

Nie zapominajmy o badaniach

W dzisiejszych czasach nie sposób ukryć, jak bardzo zabiegani jesteśmy, niezależnie od tego, gdzie pracujemy lub uczymy się. Codzienne obowiązki, wśród których przeplatają się praca i rodzina, ewentualnie jakieś hobby, bardzo często uniemożliwiają nam znalezienie chociaż chwili czasu, kiedy to będziemy mogli na poważnie zainteresować się stanem naszego zdrowia. Zazwyczaj jeśli pojawiamy się u lekarza, to dlatego, że z naszym organizmem dzieje się coś, co widzimy i chcemy jak najszybciej się tego pozbyć. 

Operacja kręgosłupa

_ Badania to podstawa _

Regularne badania to podstawa.

Doskonałym przykładem będą tutaj haluksy. Są one nieestetyczne i na dodatek bardzo utrudniają życie, nic więc dziwnego, że operacja haluksa to coś, na co decydujemy się łatwo i szybko. Skoro jednak znajdujemy czas na coś tak banalnego jak operacja stopy, to znaczy, że na poważniejsze badania również znajdziemy czas. Nawet jeżeli w ferworze życia codziennego i natłoku obowiązków wydaje nam się, że nie możemy poświęcić czasu na wizytę kontrolną u lekarza, skoro przecież nie odczuwamy żadnych przykrych dolegliwości, to pamiętajmy, że warto.

To, co z pozoru może wyglądać tylko na ból pleców spowodowany przespaniem nocy w niewygodnej pozycji może ostatecznie wymagać poważnego zabiegu jakim jest operacja kręgosłupa. Niewielka zmiana skórna, która może kojarzyć nam się z ugryzieniem przez owada, może być początkiem groźnej choroby. Oczywiście w naszym społeczeństwie znajdują się również osoby, które sprawiają wrażenie, że po prostu nie po drodze im z chorobą. Do lekarza trafiają dopiero w podeszłym wieku, kiedy na przykład odczuwają problemy ze stawami. Niezbędna jest wówczas endoproteza kolana lub też innego stawu, na przykład biodrowego. Ludzie ci najczęściej przychodzą na badanie, jakim jest artroskopia kolana, później na zabieg i to jest koniec ich przygody z lekarzami.

Pamiętajmy jednak, że jest to minimalny odsetek naszego społeczeństwa. Większość osób prędzej czy później zapadnie na jakieś poważniejsze schorzenie, dlatego warto, abyśmy przeprowadzali wszystkie regularne badania.

 

Powrót do strony głównej.

Badajmy się regularnie – będziemy żyć bez bólu.

Badajmy się regularnie – będziemy żyć bez bólu.

Są wśród nas osoby, które panicznie boją się wizyty u lekarza. Nie należy tego mylić ze zwykłą niechęcią, którą jednak odczuwa większość z nas – nic w tym dziwnego, ponieważ w większości przypadków wizyta w gabinecie lekarskim oznacza dla nas to, że w naszym organizmie dzieje się coś nie tak i że trzeba będzie się z tym uporać. W każdym środowisku można jednak spotkać osoby, które lekarzy nie lubią jeszcze bardziej niż większość środowiska.

Dlaczego unikamy wizyt u lekarza?

Przyczyn ku temu może być wiele. Możliwe, że pamiętają z zamierzchłych czasów, że zostali w jakiś sposób skrzywdzeni (lub tak im się wydawało) w gabinecie lekarskim. Może pamiętają, że bliska osoba niedługo po tym, jak udała się do lekarza, pożegnała się z tym światem. Szczególnie wśród niektórych osób starszych panuje przekonanie, że od osób związanych w jakikolwiek sposób należy trzymać się z daleka.

Nic bardziej mylnego. Pamiętajmy, że regularne wizyty kontrolne oraz przeprowadzane badania pozwalają nam uniknąć wielu niepotrzebnych kuracji oraz zabiegów. Zwiększy się komfort życia.

Badajmy się regularnie.

Przykładowo, jeśli chcemy uniknąć zabiegu jakim jest operacja haluksa, warto uważnie obserwować swoje stopy. Wcześnie zauważone zmiany mogą być wyleczone odpowiednim obuwiem czy też wkładkami. Jeżeli jednak je zaniedbamy, powinniśmy liczyć się z tym, że prędzej czy później czeka nas operacja stopy, jeżeli kiedykolwiek chcemy jeszcze chodzić w normalny sposób. Podobnie jest z naszym kręgosłupem. Bardzo często ignorujemy dolegliwości bólowe z tego obszaru, tłumacząc je niewygodnym łóżkiem lub krzesłem, na którym spędzamy wiele godzin, pracując. Jeśli zaniedbamy to i nie zgłosimy się do lekarza, to możemy być pewni, że prędzej czy później czeka nas operacja kręgosłupa. Oczywiście są zabiegi, których nie da się uniknąć, takie jak na przykład operacja wstawienia endoprotezy kolana czy stawu biodrowego. Taka wymiana stawu, poprzedzona badaniem o nazwie artroskopia kolana, konieczna jest dla wielu osób w podeszłym wieku i przynosi bardzo wiele korzyści dotyczących jakości ich codziennego funkcjonowania.

Kiedy należy udać się do lekarza…

Kiedy należy udać się do lekarza…

Do lekarza od czasu do czasu musi wybrać się każdy z nas. Oczywiście nie chodzi tutaj o jakieś poważne schorzenia, których nikomu nie życzymy. Bardzo często chodzi po prostu o lekarza dermatologa w sprawie uporczywego trądziku, do okulisty po to, by dobrał nam właściwe okulary i nasze bóle głowy mogły ustąpić czy też do alergologa na zabiegi odczulania na jady wszelkiego rodzaju owadów.

Wizyta u lekarza.

endoproteza kolana

_ Endoproteza stawu kolanowego _

Są to wizyty, o których szybko zapominamy i których raczej się nie boimy, ponieważ zdajemy sobie sprawę z tego, że w gabinecie okulisty raczej nie zadzieje nam się żadna poważniejsza krzywda. Co innego, jeśli chodzi o wizytę u chirurga. Do tego rodzaju lekarza zazwyczaj wybieramy się wówczas, gdy w naszym organizmie znajduje się coś, czego tam być nie powinno i chcemy się tego pozbyć. Ciągle nie jest to wizyta przyjemna, zabieg oraz rekonwalescencja po nim też nie należy do najprzyjemniejszych, jednak powinniśmy zdawać sobie sprawę z tego, że obecnie medycyna stoi na naprawdę wysokim poziomie – nawet medycyna w Polsce. Dlatego jeżeli zależy nam na przykład na zabiegu, jakim jest operacja haluksa, możemy być pewni, że ta operacja stopy zostanie wykonana w bezbłędny sposób przez jednego z naszych specjalistów.

Podobnie będzie z zabiegami znacznie ułatwiającymi życie osobom starszym, czyli na przykład z operacją, jaką jest wstawienie endoprotezy kolana, czy stawu biodrowego. Musimy oczywiście zdawać sobie sprawę z tego, że na takie operacje, poprzedzone badaniem o nazwie artroskopia kolan, czeka się zazwyczaj kilka lat, ale ze względu na to, jak dużo dobrego zabieg ten może zrobić w naszym życiu, większość osób zgadza się na wpisanie na listę oczekujących na operację.

Zabiegi operacyjne.

Również poważniejsze zabiegi, takie jak operacja kręgosłupa przeprowadzane są w naszym kraju na wysokim poziomie. Wbrew pozorom, nasz kraj kształci bardzo dobrych lekarzy, którzy jednak często uznają, że w innym państwie będzie im łatwiej praktykować medycynę. Dlatego jeżeli ciągle obawiamy się wizyty u lekarza, to warto pamiętać, że pracują u nas prawdziwi profesjonaliści.

 

Strona główna