Rehabilitacja – jak to z nią jest?

Rehabilitacja – jak to z nią jest?

Dla jednych rehabilitacja, to codzienność i konieczność, dla innych są to zabiegi mające na celu przywrócić sprawność po urazach, kontuzjach oraz chorobach. Zawód rehabilitanta fizjoterapeuty należy do bardzo wymagających nie tylko wiedzy ale również sprawności fizycznej. Często bowiem jest tak, że osoba chora czy niepełnosprawna nie chętnie wykonuje ćwiczenia.

Co są w stanie zrobić fizjoterapeuci?

Dobry fizjoterapeuta jest w stanie przywrócić sprawność, siłę i wolę walki osobie chorej, czy takiej która uległa wypadkowi. Rehabilitacja prowadzona przez osobę bez wykształcenia i doświadczenia, może przynieść odwrotne skutki a czasami nawet zaszkodzić. W centrum rehabilitacji w każdym mieście czeka na nas wykwalifikowana kadra, która pomoże nam dojść do sprawności. Każdy pacjent poddany jest szczegółowemu badaniu, następnie specjalnie dla niego układa się program leczenia, który składa się z szerokiej gamy zabiegów. Najczęściej do poradni i centrum rehabilitacji zgłaszają się i są kierowane osoby mające problemy ze schorzeniami narządów ruchu. Występują one niezależnie od wieku, ale najczęściej w wieku starszym.

Endoproteza kolana

_ Ruch – aktywna forma rehabilitacji _

Dzieci trafiają do ośrodków rehabilitacji czasami już w pierwszych dniach swojego życia. W dużej większości ma to związek z wadami wrodzonymi, porażeniem mózgowym i innymi chorobami. Wtedy też dzieci pozostają pod stałą opieką fizjoterapeutów i rehabilitantów. Treningi i ćwiczenia wykonywane są codziennie często z udziałem rodziców, co jest bardzo cennym doświadczeniem dla obojga.

Do rehabilitacji wykorzystuje się nie tylko podstawowy sprzęt do ćwiczeń czyli piłki, materace, drabinki i wiele innych. Ale przede wszystkim stosuje się leczenie przy pomocy : wody, ciśnienia, światła, ciepła i zimna, ultradźwięków i laserów. Wielu rehabilitantów jest zdania, że najlepsze efekty dają ćwiczenia gimnastyczne w basenie.

Zaś najczęściej spotykaną i dostępną dla wszystkich pozostaje nadal gimnastyka lecznicza oraz masaże. Czynnikami o których nie należy zapominać są dieta i aktywność fizyczna. To dzięki nim będziemy dłużej cieszyć się życiem, bez potrzeby korzystania z porad i zabiegów fizjoterapeutów.

Reasumując: rehabilitacja, masaże (a także odpowiednia dieta) pozwolą na powrót do poprzedniej formy.

Rehabilitant i fizjoterapeuta. Terapia pooperacyjna.

Rehabilitant i fizjoterapeuta. Terapia pooperacyjna.

Rehabilitant medyczny sprawuje opiekę medyczną nad osobami niepełnosprawnymi, wszelkie jego działania i czynności mają przywrócić osobie niepełnosprawnej fizycznie lub psychicznej pełnej lub maksymalnej sprawności. Jest to specjalizacja wymagająca wiedzy z wielu przedmiotów takich jak : biomechanika, neurofizjologia czy fizjopatologii. Jedną z głównych prac wykonywanych przez fizjoterapeutę jest terapia pooperacyjna.

Zawód ten nie należy do łatwych ponieważ jest to jedna ze specjalności lekarskich, bardzo ceni się wśród rehabilitantów nie tylko doświadczenie ale także wiedzę. Osoba taka zajmuje się rehabilitacją pacjentów z różnymi zaburzeniami, dysfunkcją oraz zmianami chorobowymi. Program leczenia i środki oraz metody które się stosuje dopierane są indywidualnie do każdego pacjenta. Do najczęściej stosowanych rodzajów terapii zalicz się : fizykoterapię czyli leczenie światłem, wodą i za pomocą masaży. Do równie popularnych zalicza się metodę leczenia ruchem : terapia zajęciowa, muzykoterapia i wiele innych.

Kto zajmuje się rehabilitacją?

Rehabilitacje u pacjentów bardzo często prowadzą też wykwalifikowani fizjo i fizyko terapeuci. Oba te określenia są poprawne w tym przypadku wykorzystuje się naturalne metody leczenia. To nic innego jak wspomniane wcześniej leczenie przy pomocy światła, wody oraz ultradźwięków.  Większość zajęć zwłaszcza tych ruchowych prowadzona jest w przystosowanych do tego typu aktywności salach. Leczenie wymagające użycia maszyn i urządzeń przeprowadza się w odpowiednio wyposażonych i przygotowanych do tego gabinetach.

Formą rehabilitacji może być również masaż wykonany przez wykwalifikowaną osobę. Oczywiście aby rehabilitacja i całe leczenie przebiegało zgodnie z założeniami i przynosiło szybkie rezultaty konieczna jest współpraca pacjenta z osobą prowadzącą.

Często terapia jak sama nazwa wskazuje nie jest związana tylko z poprawieniem stanu zdrowia, ale także umysłu i lepszego samopoczucia. Ponieważ na rehabilitacje trafiają zwykle osoby po wypadkach lub z kontuzjami, a także osoby starsze taki rodzaj wsparcia jest im szczególnie potrzebny.

Często nawet stosuje się rehabilitację przy udziale psychologów. Wszystko to ma na celu przywrócenie sprawności fizycznej i psychicznej pacjentów w możliwie jak najkrótszym czasie.