Dla jednych rehabilitacja, to codzienność i konieczność, dla innych są to zabiegi mające na celu przywrócić sprawność po urazach, kontuzjach oraz chorobach. Zawód rehabilitanta fizjoterapeuty należy do bardzo wymagających nie tylko wiedzy ale również sprawności fizycznej. Często bowiem jest tak, że osoba chora czy niepełnosprawna nie chętnie wykonuje ćwiczenia.

Co są w stanie zrobić fizjoterapeuci?

Dobry fizjoterapeuta jest w stanie przywrócić sprawność, siłę i wolę walki osobie chorej, czy takiej która uległa wypadkowi. Rehabilitacja prowadzona przez osobę bez wykształcenia i doświadczenia, może przynieść odwrotne skutki a czasami nawet zaszkodzić. W centrum rehabilitacji w każdym mieście czeka na nas wykwalifikowana kadra, która pomoże nam dojść do sprawności. Każdy pacjent poddany jest szczegółowemu badaniu, następnie specjalnie dla niego układa się program leczenia, który składa się z szerokiej gamy zabiegów. Najczęściej do poradni i centrum rehabilitacji zgłaszają się i są kierowane osoby mające problemy ze schorzeniami narządów ruchu. Występują one niezależnie od wieku, ale najczęściej w wieku starszym.

Endoproteza kolana

_ Ruch – aktywna forma rehabilitacji _

Dzieci trafiają do ośrodków rehabilitacji czasami już w pierwszych dniach swojego życia. W dużej większości ma to związek z wadami wrodzonymi, porażeniem mózgowym i innymi chorobami. Wtedy też dzieci pozostają pod stałą opieką fizjoterapeutów i rehabilitantów. Treningi i ćwiczenia wykonywane są codziennie często z udziałem rodziców, co jest bardzo cennym doświadczeniem dla obojga.

Do rehabilitacji wykorzystuje się nie tylko podstawowy sprzęt do ćwiczeń czyli piłki, materace, drabinki i wiele innych. Ale przede wszystkim stosuje się leczenie przy pomocy : wody, ciśnienia, światła, ciepła i zimna, ultradźwięków i laserów. Wielu rehabilitantów jest zdania, że najlepsze efekty dają ćwiczenia gimnastyczne w basenie.

Zaś najczęściej spotykaną i dostępną dla wszystkich pozostaje nadal gimnastyka lecznicza oraz masaże. Czynnikami o których nie należy zapominać są dieta i aktywność fizyczna. To dzięki nim będziemy dłużej cieszyć się życiem, bez potrzeby korzystania z porad i zabiegów fizjoterapeutów.

Reasumując: rehabilitacja, masaże (a także odpowiednia dieta) pozwolą na powrót do poprzedniej formy.