W dzisiejszych czasach nie sposób ukryć, jak bardzo zabiegani jesteśmy, niezależnie od tego, gdzie pracujemy lub uczymy się. Codzienne obowiązki, wśród których przeplatają się praca i rodzina, ewentualnie jakieś hobby, bardzo często uniemożliwiają nam znalezienie chociaż chwili czasu, kiedy to będziemy mogli na poważnie zainteresować się stanem naszego zdrowia. Zazwyczaj jeśli pojawiamy się u lekarza, to dlatego, że z naszym organizmem dzieje się coś, co widzimy i chcemy jak najszybciej się tego pozbyć. 

Operacja kręgosłupa

_ Badania to podstawa _

Regularne badania to podstawa.

Doskonałym przykładem będą tutaj haluksy. Są one nieestetyczne i na dodatek bardzo utrudniają życie, nic więc dziwnego, że operacja haluksa to coś, na co decydujemy się łatwo i szybko. Skoro jednak znajdujemy czas na coś tak banalnego jak operacja stopy, to znaczy, że na poważniejsze badania również znajdziemy czas. Nawet jeżeli w ferworze życia codziennego i natłoku obowiązków wydaje nam się, że nie możemy poświęcić czasu na wizytę kontrolną u lekarza, skoro przecież nie odczuwamy żadnych przykrych dolegliwości, to pamiętajmy, że warto.

To, co z pozoru może wyglądać tylko na ból pleców spowodowany przespaniem nocy w niewygodnej pozycji może ostatecznie wymagać poważnego zabiegu jakim jest operacja kręgosłupa. Niewielka zmiana skórna, która może kojarzyć nam się z ugryzieniem przez owada, może być początkiem groźnej choroby. Oczywiście w naszym społeczeństwie znajdują się również osoby, które sprawiają wrażenie, że po prostu nie po drodze im z chorobą. Do lekarza trafiają dopiero w podeszłym wieku, kiedy na przykład odczuwają problemy ze stawami. Niezbędna jest wówczas endoproteza kolana lub też innego stawu, na przykład biodrowego. Ludzie ci najczęściej przychodzą na badanie, jakim jest artroskopia kolana, później na zabieg i to jest koniec ich przygody z lekarzami.

Pamiętajmy jednak, że jest to minimalny odsetek naszego społeczeństwa. Większość osób prędzej czy później zapadnie na jakieś poważniejsze schorzenie, dlatego warto, abyśmy przeprowadzali wszystkie regularne badania.

 

Powrót do strony głównej.