Nikt nie jest w stanie zaprzeczyć, że w ostatnich latach medycyna rozwinęła się w niesamowity sposób. Zauważyć to może absolutnie każdy, kto ma takie porównanie – czyli z pewnością będą to już nasi rodzice, nie wspominając nawet o dziadkach. Gabinety lekarskie wyglądają znacznie inaczej niż te, które widywało się jeszcze trzydzieści czy też czterdzieści lat temu.

Lekarze, a pacjenci.

W znaczący sposób zmieniło się również samo podejście lekarzy do pacjentów. W obecnych czasach należy również zwrócić uwagę na to, jak bardzo medycyna ukierunkowała się nie tylko na samo przedłużanie naszego życia, ale również na poprawę jego jakości.

Coraz większą uwagę zwraca się na pacjentów starszych, starając się umożliwić im życie na jak najwyższym poziomie.

Jak to się robi? Choćby poprzez zapewnienie im dostępu do szerokiej gamy zabiegów chirurgicznych, mających na celu podwyższenie komfortu życia osoby, która ukończyła już pewien rok życia. Zabiegi takie to na przykład endoproteza kolana albo innego stawu, na przykład biodrowego. Jeżeli osoba starsza zdecyduje się na taki zabieg, który najczęściej poprzedza artroskopia kolan lub biodra, nagle z człowieka, który jest w stanie tylko leżeć, oczywiście również za sprawą odpowiedniej fizjoterapii, stanie się osobą chodzącą.

Podobnie wygląda sytuacja jeżeli chodzi o zabieg, jakim jest operacja haluksa. Mogłoby wydawać się, że operacja stopy w niczym nie poprawi jakości naszego życia, jednak wystarczy porozmawiać z osobą, która miała operowanego haluksa i może teraz bez problemu kupić sobie w normalnym sklepie buty.

Postępy chirurgii.

Oczywiście chirurgia posunęła się do przodu również jeżeli chodzi o bardziej zaawansowane zabiegi, takie jak na przykład operacja kręgosłupa. Dzięki nim do zdrowia wracają osoby po różnego rodzaju wypadkach, na przykład komunikacyjnych lub sportowych, które jeszcze kilkadziesiąt, a nawet kilkanaście lat temu skazane byłyby na wózek inwalidzki. Rozwój medycyny to coś zachwycającego i należy go wspierać, ponieważ każdy z nas prędzej czy później trafi do gabinetu lekarza.

 

Powrót do strony głównej.