W zależności od rodzaju operacji i stanu oraz wieku pacjenta, zaleca się stosowanie diety łatwo i lekkostrawnej. Dieta ta ma na celu szybki powrót do zdrowia i sprawności sprzed zabiegu operacyjnego. Jak każda dieta powinna dostarczać niezbędnych składników odżywczych i witamin oraz być zgodna z piramidą żywieniową. Potrawy w diecie lekkostrawnej przygotowuje się zwykle wg określonych przepisów.

 

Posiłek - dieta po operacji

__ Lekko strawny posiłek __

Najczęściej są to: chude mięsa drób, cielęcina, ryby gotowane lub przygotowane na parze. Warzywa i owoce, ryż oraz kasze. Czasami zabieg lub schorzenie wymaga od pacjenta stosowania diety płynnej, tutaj mamy do czynienia z różnego rodzaju koktajlami, zupami mlecznymi i kremami z warzyw i owoców. Dla wielu osób taka dieta jest mało atrakcyjna i nudna.

Jakie powinny być posiłki?

Posiłki powinny być urozmaicone i atrakcyjne wizualnie, powinny zachęcać do jedzenia. Ważne jest również podawanie małych porcji o stałych porach oraz dbanie o odpowiednią ilość wypijanych płynów w tym samej wody mineralnej lub źródlanej. W przypadku utraty dużej ilości krwi podczas operacji, zalecana jest suplementacja i dieta bogata w żelazo.

Oprócz diety pacjentom po operacjach i urazach przyda się również cisza i spokój oraz sen, który sprzyja regeneracji i odnowie tkanek. Jednak to dieta, nastawienie i aktywność fizyczna mają największy wpływ na stan zdrowia pacjentów po przebytych operacjach. Dieta w szpitalu jest ściśle przestrzegana i konsultowana zarówno z lekarzami prowadzącymi jaki dietetykami.

Po powrocie do domu sami musimy nauczyć się jej przestrzegania oraz odpowiedniego przygotowania posiłków i potraw. Nie jest to trudne ale też nie łatwe zadanie, często pacjent dostaje listę produktów zalecanych i zakazanych, a nowych smaków lub ich braku bardzo szybko można się nauczyć.

Czy i ewentualnie kiedy można modyfikować dietę?

W miarę upływu czasu i postępów leczenia oraz dobrych wyników badań pozwala się na modyfikację diety na mniej rygorystyczną. Zawsze jednak należy pamiętać, że zdrowie i życie mamy tylko jedno i należy o nie dbać zawsze i wszędzie, a operacje nie będą już konieczne.