Są wśród nas osoby, które panicznie boją się wizyty u lekarza. Nie należy tego mylić ze zwykłą niechęcią, którą jednak odczuwa większość z nas – nic w tym dziwnego, ponieważ w większości przypadków wizyta w gabinecie lekarskim oznacza dla nas to, że w naszym organizmie dzieje się coś nie tak i że trzeba będzie się z tym uporać. W każdym środowisku można jednak spotkać osoby, które lekarzy nie lubią jeszcze bardziej niż większość środowiska.

Dlaczego unikamy wizyt u lekarza?

Przyczyn ku temu może być wiele. Możliwe, że pamiętają z zamierzchłych czasów, że zostali w jakiś sposób skrzywdzeni (lub tak im się wydawało) w gabinecie lekarskim. Może pamiętają, że bliska osoba niedługo po tym, jak udała się do lekarza, pożegnała się z tym światem. Szczególnie wśród niektórych osób starszych panuje przekonanie, że od osób związanych w jakikolwiek sposób należy trzymać się z daleka.

Nic bardziej mylnego. Pamiętajmy, że regularne wizyty kontrolne oraz przeprowadzane badania pozwalają nam uniknąć wielu niepotrzebnych kuracji oraz zabiegów. Zwiększy się komfort życia.

Badajmy się regularnie.

Przykładowo, jeśli chcemy uniknąć zabiegu jakim jest operacja haluksa, warto uważnie obserwować swoje stopy. Wcześnie zauważone zmiany mogą być wyleczone odpowiednim obuwiem czy też wkładkami. Jeżeli jednak je zaniedbamy, powinniśmy liczyć się z tym, że prędzej czy później czeka nas operacja stopy, jeżeli kiedykolwiek chcemy jeszcze chodzić w normalny sposób. Podobnie jest z naszym kręgosłupem. Bardzo często ignorujemy dolegliwości bólowe z tego obszaru, tłumacząc je niewygodnym łóżkiem lub krzesłem, na którym spędzamy wiele godzin, pracując. Jeśli zaniedbamy to i nie zgłosimy się do lekarza, to możemy być pewni, że prędzej czy później czeka nas operacja kręgosłupa. Oczywiście są zabiegi, których nie da się uniknąć, takie jak na przykład operacja wstawienia endoprotezy kolana czy stawu biodrowego. Taka wymiana stawu, poprzedzona badaniem o nazwie artroskopia kolana, konieczna jest dla wielu osób w podeszłym wieku i przynosi bardzo wiele korzyści dotyczących jakości ich codziennego funkcjonowania.